Jak vzniká kolekce šperků

18. března 2022

Dneska vás nechám nahlédnout pod pokličku toho, jak vymýšlím a vyrábím kolekce.

Celá kolekce Lunaria pohromadě.

Vypadá to jako nic – když si člověk prohlíží webové stránky a kochá se krásně sladěnými kolekcemi, zdá se to naprosto jednoduché. Ale za každou takovou kolekcí je velké množství práce, které zdaleka nezačíná ani nekončí vyrobením samotných šperků.

Letos na jaře jsem se chtěla pustit do nové větší kolekce. Měla být s keltskými ornamenty, ametysty a bodláky. Vzhledem k současné situaci jsem se ale rozhodla tuhle velkou kolekci odložit. Nemocné děti, dlouhé čekání na zboží na celnicích, celkový pokles prodejů i moje vlastní snaha vyrovnat se s tím, co se teď děje – to všechno mi zkřížilo plány.

Proto jsem se rozhodla jít letos spíš cestou limitovaných minikolekcí – sice asi nezůstanou ve stálé nabídce, ale zato budu moct vytáhnout z šuplíku svoje nahromaděné zásoby a dělat tematičtější a menší kolekce. Teď na jaro chci udělat kolekci tulipánků a v létě zase tyrkysovou.

CO VŠECHNO OBNÁŠÍ PŘÍPRAVA KOLEKCE?

 • Nejdřív vymýšlím téma a zhruba plánuju datum (ideálně tak, aby to spolu dobře ladilo, dělat jarní kolekci na podzim trochu postrádá smysl)
 • Nakreslím si přibližné návrhy – z hromady návrhů vyberu ty nejlepší motivy, které pak rozpracuju do šperků
 • V téhle fázi začínám reálně přemýšlet, jak šperky vyrobit. Občas se ukáže, že ne všechno je technicky proveditelné tak, jak jsem si to idealisticky vymyslela 😀
 • Vymyslím počet kusů a druhy šperků a snažím se pokrýt cenové rozpětí – mít menší levnější šperky na denní nošení, ale i větší “wow” kousky, vhodné třeba na focení
 • Když mám vymyšleno a naplánováno, objednávám kameny, které mi chybí. Beru je rovnou po celých šňůrách, často ze zahraničí, takže je to docela investice.
 • Dodání materiálu trvá tak 1-2 měsíce (momentálně i víc), v mezičase s kamarádkou zlatnicí zkoušíme nové komponenty. Různé lístečky a měsíčky vyrábíme samy – prototyp se dělá buď ze šperkařského vosku nebo rovnou ze stříbra.
 • Z prototypu se udělá forma, která se pak dá použít opakovaně na výrobu komponentů. Ty nechávám odlévat v externí firmě a také to docela trvá, klidně i měsíc. Odlitý komponent se navíc musí ještě opracovat, takže mi projde rukama nespočetněkrát.
 • Pokud potřebuju další materiál (jako stříbrné dráty, plechy, náušnicové háčky atd.), je nejvyšší čas je objednat nebo nakoupit.
 • Když mám všechen materiál pohromadě, konečně se můžu pustit do výroby. Tohle je moje oblíbená část (spolu s navrhováním), prostě sedím a vyrábím. Často ještě něco poupravím nebo změním, jak ke mě přicházejí nové a lepší nápady.
 • Když mám šperky hotové, přichází finální úpravy – leštění a pak rhodiování/patinování. Všechny šperky také musím označit výrobní a ryzostní značkou nebo nechat opuncovat.
 • Dále je potřeba šperky nafotit (detaily si fotím sama, ale fotky na modelkách fotím se zkušenějšími fotografkami). O focení na modelce si můžete víc přečíst zde.
 • Nastává finální fáze – upravit fotky, napsat popisky a vše nahrát na e-shop. Tahle část mě popravdě moc nebaví, ale už se těším, až bude hotovo 🙂
 • Taky o kolekci musím průběžně psát a dát o ní vědět dopředu. Dva až tři týdny před uvedením kolekce každý den postupně odtajňuji celý proces a těším se na vaše reakce.

Celý tenhle proces zabere klidně 3 měsíce, někdy i déle. Je v tom spousta neviditelné práce, která se vlastně zaplatí až zpětně. Ale když pak vidím, jak jste z nových kolekcí nadšené a rády šperky nosíte, je to pro mě veliká odměna 🙂