Elfí střípky: Pocta starým Keltům

3. března 2022

Únorové číslo měsíčníku přináší keltskou inspiraci z dob starých i současných. 

Keltská elfí čelenka na fotce od MyDannie.

Moji milí zákazníci,
jak se vám líbilo první číslo mého fantasy měsíčníku o Tolkienovi? Starší newslettery najdete i na mém blogu. Tentokrát chci psát o mé druhé velké inpiraci, a tou je keltský knotwork a keltská kultura celkově.

A co je ten keltský knotwork? Jestli to neznáte, jsou to ty známé propletence. Původně šlo o uzly (proto “knot” – anglicky uzel), ale v Irsku, Skotsku nebo Walesu je najdete i na hrobech, na obrazech, v knihách a samozřejmě i na špercích. Knotwork je celosvětově oblíbený a dá se využít mnoha různými způsoby. S drátem se dá knotwork dobře napodobit, i když je to někdy docela náročné, pokud je propletení složitější.

Keltské propletení a symboly mě provází celou mojí tvorbou, ale v plánované jarní kolekci bych se na něj chtěla zaměřit ještě víc. Kolekci bych navíc chtěla doplnit fialovým ametystem a skotskými bodláky. Konkrétní termín si zatím netroufám odhadovat, ale určitě se o něm dozvíte dost dopředu.

Jste také nadšenci do keltské kultury? Níže přidávám ještě pár svých oblíbených tipů a inspirací a budu moc ráda, pokud mi napíšete zase svoje oblíbené. A můžete se podívat, jak vzniká třeba takový propletený náramek z mé dílny.

Začátkem února se slaví keltský svátek Imbolc. Je zasvěcený keltské bohyni Brigit, která v bílých šatech nese svíci a přináší jaro v jeho prvních náznacích. Je čas otevřít na chvíli okna našich domovů i našich duší a uklidit staré kostlivce ze skříně.

Přiznám se, že tohle se snadno píše, ale hůř se to někdy dělá. Je těžké se v každodenním kolotoči povinností zastavit a přemýšlet, jestli jdeme po správných cestách. Odpočinout si a najít si čas i na sebe. Ale je to potřeba – protože když nechám svoje světlo zhasnout, jak pak můžu zářit pro druhé?

O tom, jak i moje šperkařská cesta byla leckdy klikatá, si můžete přečíst v mém článku.

Keltské střípky pro všechny smysly:

  • Pokud se víc zajímáte o keltské zvyky, doporučuju knihu Keltský rok od Shirley Toulson. Hezky zpracované zvyky včetně praktických návodů najdete i na instagramu u zelené čarodějky.
  • Hudebních inspirací je mnoho – já sama vyrůstala na Asonanci, s taťkou jsem sledovala Lord of the dance a nedávno jsem se zamilovala do skupiny Celtic woman (nechápu, že jsem je neznala dřív!). 
  • Znáte seriál Cizinka (Outlander) nebo jeho knižní předlohu od Diany Gabaldon? Hlavní hrdinka Claire se skrz magický kruh propadne časem z roku 1945 do poloviny 18. století. Historicko-fantasy seriál má všechno – krásnou skotskou krajinu, fešáky v kiltech i prastarou magii. A taky krásnou znělku 🙂
  • Pokud máte raději artušovský cyklus, doporučuju knihu Magické střípky od Andrzeje Sapkowského – kniha je spíš sbírkou teoretických úvah, ale najdete tu i pár méně známých povídek. Z beletrie je zase skvělá historická sága Mlhy Avalonu od Marion Zimmer Bradley.
  • Keltské kolo roku a jeho hlavní svátky ve svých fotkách krásně ztvárnila fotografka Lucie DeutschImbolcBeltaine nebo Lugnasadh působí jako ze snové pohádky.
  • Láká vás zkusit si nakreslit keltské propletence? Na Youtube je spousta návodů a když člověk pochopí pár principů, není to vůbec složité. 
  • Nejsložitější keltský šperk, který jsem dělala, byl náhrdelník Dubový háj. Byl vyrobený ze stříbra, olivínu a vessonitu a bylo na něm skoro sto hodin práce. Náhrdelník jsem vytvořila do americké soutěže Metal contest a dostal se dokonce do finále.
Náhrdelník Dubový háj.

Taky máte rádi keltskou kulturu? Máte nějaké své oblíbené zpracování či inspirativní umělce? Napište mi, ráda si rozšířím obzory!

Pokud chcete fantasy měsíčník každý úplněk najít ve své emailové schránce, přihlaste se prosím k odběru Elfích střípků.